Basında Biz
Alaçatı'da Marka Olmak
Çeşme Life - Çardak Villa Resort
Yeni Asır - Ukrayna Ticari Ziyareti
Vox Magazine - İzmir Ticaret Odası
Hüriyet - Dost Pide Pizza
Yeni Asır - Dost Pide
Çeşme Güneşi - Reklamlar

Alaçatı'da Marka Olmak

Bir yaz sezonunun daha sona erdiği şu günlerde, güzel Alaçatımız’ın sokaklarının, kendini poyrazın serinliğine bırakmaya başladığını hepimiz hissediyoruzdur. Sezon herkes için çok yoğun geçti. Mekanlar birbirleri ile yarıştılar.Hazırlıklar yapıldı, reklamlar verildi, misafirler ağırlandı. Her sezon Alaçatı’ da tekrarlanan bir döngüdür bu söylediklerim.

Her yıl ilk bahar ile başlar bu hazırlıklar; yeni planlar yapılır, yeni eşyalar alınır, duvarlar boyanır, ahşaplar cilalanır, vs. Eskileri ayrı heyecanlıdır, yenileri ayrı, hepsi en iyisi olmak için hazırlanır. Yeni butik oteller, yeni restoranlar, yeni kafeteryalar... kimileride bu yenilere inat yıllarını vermiştir ama aslında hepsinin amacı aynıdır;

Alaçatı’ da Marka olmak

Bence Turizm sektöründe faaliyet gösteren bir çok işletmenin hayalidir bu cümle, bu hayal için kendi doğdukları yerlerden vazgeçip gelirler Alaçatı’ ya. Kimisi amatörce kimisi profesyonelce gelir. Gelenlerin bazıları Türkiye’ de tanınmıştır zaten ama Alaçatı’da da bulunmak ister, bazılarını da kimse tanımaz ama oda Alaçatı’da başlamak istediğinden gelmiştir.

Peki ya bizler, biz Alaçatı’lılar! Biz kimse olmadığı zamanda buradaydık. Onların hayal ettiği cümlede bizim için tek eksik kelime “Marka” dır. Günümüzde bu kelime tek başına bir güç olduğunuzu ifade etmektedir. Sizi diğerlerinden ayırmakta farklı olduğunuzu anlatmaktadır. Markanız sizin ona yaptığınız yatırıma ve zamana göre değer kazandığı gibi, tek olduğu sürece değerini arttırmaya devam etmektedir. Marka olabilmek için öncelikle belirlediğiniz ismin başkaları tarafından kullanılmadığından emin olmak gerekir. Marka, yaptığınız işe uygun, olabildiğince kısa, sade, anlaşılır ve kolay söylenebilen kelimelerden tercih edilmelidir. Marka bir veya birkaç kelimeden ve rakamlardan oluşabilir. Markanızı bir simge ile destekleyerek markanızın logosunu oluşturmanız sizin için bir avantaj olabilir. Unutmayın insanlar okuduklarının % 35’ ini gördüklerinin % 65’ ini aklında tutabilir. Yeni bir marka oluşturmayı deneyenler çok iyi bilirler aslında çok zordur  marka bulmak, aklınızdan bir kelime geçer ve evet bu olsun dersiniz, rengini belirlersiniz, yazı karakterini belirlersiniz. Artık duygusal bir bağ kurmuşsunuzdur, yeni markanızla ve bundan vazgeçmek istemezsiniz. Peki hiç düşündünüz mü? Türkiye’ nin başka bir yerinde aynı markayı başka birilerininde düşünebileceğini! İşte tam bu noktada markanın gerçek sahibi belli olmaktadır. Kim markasının korunması için Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) markasının tescili için bir adım atarsa adım attığı saat hatta dakika itibariyle bulduğu markasını koruma altına almış olmaktadır.

Markanızı Türk Patent Enstitüsü’ ne tescil ettirdiğiniz taktirde sizi taklit edenler ile veya bu ismin kendilerine ait alduğunu iddia edenler ile mücadele edebilirsiniz. Bu mücedele içerisinde Türk Patent Enstitüsü’nün görevi sizin tescilli markanıza benzeyen başvuruları tescil etmemek ve sizin markanızı korumaktır. Eğer markanızı tescil ettirmezseniz tescilli markalar tarafından ürünleriniz toplatılabilir, işyeri tabelanız indirilebilir hatta yüklü tazminatlar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Tescil işlemi ticaret odası veya meslek odalarında yapılan tescil ile karıştırılmamalıdır. Marka tescili yapılması için tek yetkili kurum Türk Patent Enstitüsü’ dür.

Sonuç olarak “Alaçatı’da Marka Olmak” bizler için daha kolay, Sizin diğerlerinden bir adım önde olmanızın avantajını iyi değerlendirmelisiz. Yaptığınız iş ne ile ilgili olursa olsun bir isminiz vardır. Bu sizin için değerli ise vakit kaybetmeden onu koruma altına almalısınız. Başkaları için değerli olmadan... 

 


Adres: 1690 Sokak No:24 Karşıyaka İş Merkezi Kat:2 D:7 Karşıyaka / İZMİR
E-Mail: kirazci@qmcd.com.tr ve/veya buran@qmcd.com.tr

QMCD, İnke Kalite Yönetim Sistemleri Eğitim Danışmanlıkİnsan Kaynakları Ticaret Ltd.Şti.’nin tescilli ticari markasıdır.
© Copyright 2011 QMCD İş Geliştirme Merkezi
By Enerji Dizayn ®